google-site-verification: googleaf6651035f82e22a.html
top of page

Moje trojí setkání s Vitánií snodárnou - Ashwagandou

Aktualizováno: 26. 8. 2021

Ashwaganda ze Srí Lanky, Vitánie snodárná, je silná ayurvédská bylina, která pomůže při vyčerpání, únavě, bolestech kloubů i reprodukčních problémech. Přečtete si osobní zkušenosti s tímto ayurvéským zázrakem, který jsme zařadili do e-shopu jako směs i jako sirup.

Ashwagda ve formě prášku z namletého kořene.
Ashwagda ve formě prášku z namletého kořene. Foto: Ceylon Wellness

Úvodní odbočka ke gotukole. Proč si vybrat byliny ze Srí Lanky?

Z přírodních věd je mi nejbližší botanika. A před svou první cestou na Srí Lanku jsem se opravdu moc těšila na její tropické rostlinstvo, orchideje, tropické ovoce. Co do léčivých bylin jsem se nejvíc těšila na setkánís gotu kolou, kterou jsem znala, užívala a měla s ní perfektní zkušenosti, ale nikdy ji neviděla „naživo“ a ještě v pro ni přirozeném prostředí… Tímto prostředím byl asi metrový svah pod zahradou kousek od tropického rezervoáru vody pro okolní rýžová políčka, ve stínu kokosové palmy a banánu. Abych Vás v geografii přenesla konkrétněji, šlo o kopce na severozápad od Kandy, v centrální provincii, asi 500 m n.m. Gotukola tu rostla na typicky ohnivě červené půdě.

Té půdě, která dává srílanským bylinám tu unikátní chuť i sílu, pro niž ji preferujeme před stejnými bylinami z jiných koutů světa. A to zcela vážně, opravdu to není nějaký marketingový trik:-D, ale zkušenost Thariho, který krom několika let zkušeností u tradičního srílanského terapeuta z nitra srílanské džungle strávil několik let také u „ayurvéďáků“ v Indii a měl možnost tamní byliny zkusit. Gotukolu jsem si pak kupovala na trhu a užívala si ji v nahořklých salátech s limetou, solí a cibulí.


Setkání s ashwagandou/amukkarou č. 1 – Opravdu „koňská síla“

Moje cesta k ashwadandě (česky můžeme psát i „ašogandě“) byla delší než ta ke gotukole. Když jsme se jednou vraceli ze Srí Lanky s 80 kg věcí, které nutně potřebujeme k životu česko-srílanské rodiny, byly mezi nákupy Thariho i sáčky s ashwagandou. Potutelně se usmíval, když s typicky srílanským způsobem eufemisticky vysvětloval, proč její název v sinhálském jazyku znamená „koňská síla“. Postupně ji rozdal několika lidem na různé problémy, popsané níže. Jedním z nich byly ryze pánské problémy, erektilní dysfunkce, ztráta libida a další neradosti.

V současnosti ji máme v e-shopu i jako sirup s názvem Welpenela Amukkara. Tharidu to