top of page

Moje trojí setkání s Vitánií snodárnou - Ashwagandou

Aktualizováno: 26. 8. 2021

Ashwaganda ze Srí Lanky, Vitánie snodárná, je silná ayurvédská bylina, která pomůže při vyčerpání, únavě, bolestech kloubů i reprodukčních problémech. Přečtete si osobní zkušenosti s tímto ayurvéským zázrakem, který jsme zařadili do e-shopu jako směs i jako sirup.

Ashwagda ve formě prášku z namletého kořene.
Ashwagda ve formě prášku z namletého kořene. Foto: Ceylon Wellness

Úvodní odbočka ke gotukole. Proč si vybrat byliny ze Srí Lanky?

Z přírodních věd je mi nejbližší botanika. A před svou první cestou na Srí Lanku jsem se opravdu moc těšila na její tropické rostlinstvo, orchideje, tropické ovoce. Co do léčivých bylin jsem se nejvíc těšila na setkánís gotu kolou, kterou jsem znala, užívala a měla s ní perfektní zkušenosti, ale nikdy ji neviděla „naživo“ a ještě v pro ni přirozeném prostředí… Tímto prostředím byl asi metrový svah pod zahradou kousek od tropického rezervoáru vody pro okolní rýžová políčka, ve stínu kokosové palmy a banánu. Abych Vás v geografii přenesla konkrétněji, šlo o kopce na severozápad od Kandy, v centrální provincii, asi 500 m n.m. Gotukola tu rostla na typicky ohnivě červené půdě.

Té půdě, která dává srílanským bylinám tu unikátní chuť i sílu, pro niž ji preferujeme před stejnými bylinami z jiných koutů světa. A to zcela vážně, opravdu to není nějaký marketingový trik:-D, ale zkušenost Thariho, který krom několika let zkušeností u tradičního srílanského terapeuta z nitra srílanské džungle strávil několik let také u „ayurvéďáků“ v Indii a měl možnost tamní byliny zkusit. Gotukolu jsem si pak kupovala na trhu a užívala si ji v nahořklých salátech s limetou, solí a cibulí.


Setkání s ashwagandou/amukkarou č. 1 – Opravdu „koňská síla“

Moje cesta k ashwadandě (česky můžeme psát i „ašogandě“) byla delší než ta ke gotukole. Když jsme se jednou vraceli ze Srí Lanky s 80 kg věcí, které nutně potřebujeme k životu česko-srílanské rodiny, byly mezi nákupy Thariho i sáčky s ashwagandou. Potutelně se usmíval, když s typicky srílanským způsobem eufemisticky vysvětloval, proč její název v sinhálském jazyku znamená „koňská síla“. Postupně ji rozdal několika lidem na různé problémy, popsané níže. Jedním z nich byly ryze pánské problémy, erektilní dysfunkce, ztráta libida a další neradosti.

V současnosti ji máme v e-shopu i jako sirup s názvem Welpenela Amukkara. Tharidu toto dvojí pojmenování vysvětluje takto: "Welpenela Amukkara je sinhálský název pro čerstvou rostlinu, je to spíše botanický název. 'Ashwaganda' je pak ájurvédské pojmenování používané pro tuto rostlinu i v jiných zemích."


Takhle vypadá nezralý plod ashwagandy.
Takhle vypadá nezralý plod ashwagandy.

Setkání č. 2 – Vitánie od „vitální“ − na posilněnou!

Osobně jsem se tedy k ašogandě dostala až se tříměsíčním synem, když jsem se koncem zimy cítila po ránu vyčerpaná, zimořivá a bolely mne klouby v celém těle. Tehdy mi ji Thari připravil, protože dříve než ve 3. měsíci dítěte by ji matky pít neměly. Slovo „ganda“ znamená v Sinhale nejsem „síla“, ale i „vůně“. Takže koňská vůně? Tak trochu ano, voní tak nějak jako byste vešli do stáje s hodně aromatickým senem.

Klouby bolet rychle přestaly, bylo mi příjemné teplo. Velmi pozitivně tato bylinka ovlivňovala i laktaci, proto ji osobně doporučuji i pro tento účel. Byť jsem s ní neměla problém. Celkově mi dodávala energii pro celý den a pomáhala od bolestí páteře, kloubů i svalů. Stačilo ji pít cca jednou týdně, než přišly teplé jarní dny a přísun energie😊.

Tharidu říká: „Ašoganda regeneruje celé tělo, je to takový lepší multivitamín, je vhodná i pro sportovce pro regeneraci organismu, svalů, všeho. Vyplatí se mít ji doma a užívat, když jste vyčerpaní fyzicky, ale i psychicky. Proto jsme ji zařadili do našeho e-shopu jako směs i jako sirup


Ashwaganda ve formě pasty, která nejlépe uchovává její účinky. Foto: Ceylon Wellness.
Ashwaganda ve formě pasty, která nejlépe uchovává její účinky. Foto: Ceylon Wellness.

Setkání č. 3 – Opravdu je „snodárná“

Po několika měsících jsem se k ašogandě zase vrátila kvůli bolestem páteře. Tehdy jsem jí pila ráno a po poledni jsem nezvykle cítila ospalost a usnula jsem krátce, ale vydatně, a probudila jsem se velmi osvěžená, sny v živé paměti. Takže proto snodárná… I noční spánek pak byl vydatnější a sny barvité a zamapatované.

Dalším překvapivým efektem bylo srovnání cyklu rozházeného po těhotenství a jeho nastavení na 28 dní. Podotýkám, že s tímto mi žádná jiná bylina nikdy nepomohla. A nemusela jsem jí pít měsíce, hlídat určité dny cyklu… Pila jen 3 dny, každý den 50 ml se lžičkou prášku z ašogandy, povařeného 2 minuty v mléce. Takto lze pracovat i se sirupem, čili jej povařit v mléce, které díky obsahu tuku dobře rozpustí určité vitmaíny a látky v rostlině obsažené.


Ashwaganda se pije s horkým mlékem. Foto: Ceylon Wellness

Dávkování ashwagandy

Dávkování a délka i frekvnce užívání záleží na typu těla dle ayurvédské diagnostiky a je nejlepší se o něm poradit přímo s Tharidem. Je to opravdu silná bylina a Tharidu se tu v Čechách dozvěděl už několik opravdu nevhodných doporučení, jak ji (nad)užívat, která byla bez výsledků a přivodila maximálně bolesti žaludku.


Ashwaganda i Amukkara: dá Vám to, co zrovna potřebujete

Vitánii jsem tedy viděla nejprve namletou na prášek a cítila „koňskou“ vůni. Až vlastně při psaní tohoto článku jsem se na ní podívala, a překvapilo mne, že má květ-lampionek trochu podobný naší mochyni😊. Je to ale velký keř, a má opravdu koňskou sílu snů😊, Podle mne Vám dá to, co právě potřebujete, spánek, když nemůžete spát, energii, když potřebujete povzbudit, a tak dál. Tak ji zkuste i Vy😊, najdete ji i v našem e-shopu produktů ze Srí Lanky zde jako směs ve formě pasty z prášku sušené rostliny a zde jako sirup z čerstvé rostliny, který může být pro někoho příjemnější.335 zobrazení0 komentářů

Comentarios


bottom of page