top of page

Adam Ondra a Rišat Chajbullin: Proč ájurvédská masáž před olympiádou?

Aktualizováno: 2. 8. 2021

Je nám ctí, že jsou v naší ájurvédské péči hned dva letošní olympionici: lezci Adam Ondra a Rišat Chajbullin (Kazachstán). V čem je masáž pro lezce specifická? Proč trvá hodiny? Proč se zaměřuje i na cévy a nervový systém? Dá se jídelníčkem pomoci v přípravě na horké a vlhké tokijské klima?


Lezení na olympiádě: Letos poprvé

Sportovní lezení bylo schváleno jako nový olympijský sport až pro Letní olympijské hry 2020. Ty se právě konají v japonském Tokiu, a naše sportovkyně a naši sportovci tam předvádí úžasné výkony. Letos na olympiádě se soutěží ve třech disciplínách: lezení na obtížnost, boulderingu a lezení na rychlost.

Adam Ondra po závodu lezení na obtížnost Světovém poháru v Meiringen, Švýcarsko, 2021. Foto: Petr Chodura
Adam Ondra po závodu lezení na obtížnost Světovém poháru v Meiringen, Švýcarsko, 2021. Foto: Petr Chodura

Kdy se dívat?

Závod začne již v úterý 3. 8. kvalifikací, z níž projde do finále ve čtvrtek 5. 8. nejlepší osmička.

Při lezení pracuje „celý člověk“

Svaly lezců jsou kapitola sama pro sebe. Dostávají zabrat při tréningu i výkonu. Při lezení pracuje opravdu „celý člověk“. Při krkolomných pohybech i pozicích, kdy se lezci drží stěny „zuby nehty“ vznikají velmi snadno svalové blokace. A to třeba i u velmi malých a hlouběji uložených svalíků, jež nejsou na prví pohled patrné. Ale i malé svalové zatuhliny působí problémy. Tělo na ně reaguje tak, že se vyhýbá jejich zapojení. Čili přetěžuje jiné svaly, dostává se z osy a tvoří se tzv. svalové smyčky – třeba od svalu na lýtku až po svaly na krku. To vše pak má vliv na stav nervů i cév v těle. A jak se to projeví? Pocity únavy či slabosti, nemožnosti zapojit určité svaly dle potřeby, sníženým výkonu.

Svaly i cévy lezců dostávají zabrat, a tak jsou velmi zřetelně vyrýsované, jak je vidět na Rišatově ruce při masáží Ceylon Wellness.
Svaly i cévy lezců dostávají zabrat, a tak jsou velmi zřetelně vyrýsované, jak je vidět na Rišatově ruce.

Masáž pro cévy i nervy

Ájurvédská masáž ze Srí Lanky ale není pouze masáží svalů. Je i masáží nervů a cév a souvisí i se stravováním. Jak říká masér Tharidu: „Masáži vrcholových sportovců je třeba věnovat hodiny, je třeba mít dlouhodobý plán a vše propojit s výživou na míru konkrétního organismu. Třeba Adam Ondra chodí na masáže dlouhodobě, pravidelně co dva týdny. Krom toho, že jsme v posledních měsících vyřešili nějaké akutní svalové problémy, jsem masáž pro svaly střídal se speciální masáží pro nervový systém a završil osmihodiovou masáží pro cévy, malinkými a pomalými pohyby. Po ní přichází velká únava a je třeba relaxovat, takže jsme ji pochopitelně zařadili s řádným předstihem před olympiádou. A těsně před odletem už Adam přišel na velmi relaxační masáž, aby se cítil v pohodě a energicky,“ uzavírá Tharidu.

Adam Ondra po několikahodinové masáži u Tharida.
Adam Ondra po několikahodinové masáži u Tharida.

Lezec Rišat Chajbullin dokáže podat skvělý výkon, ve kterém ze sebe dá všecku energii. Exceluje v rychlostním lezení. Na jaře se často cítil unavený a bez energie, a navíc tu má i studijní povinnosti, kterým věnuje hodně času i energie. „Rišat je tělesně zcela jiný typ než Adam. V masážích jsme se krom odstranění několika svalových smyček zaměřovali hlavně na to, aby cítil dostatek energie a neměl ty propady do únavy. Také jsme do stravy zařadili více hovězího v tradiční srílanské úpravě, s kořením a chilli, a také hodně luštěnin, cizrny, mungo fazolek i červené čočky, protože mu očividně chybělo železo. Jsem moc rád, že se po masážích cítí energicky, se svým výkonem je spokojený, ale vždy říká, že to může být ještě lepší😊,“ říká Tharidu.

Při masáži se pečuje také o tzv. marma body tradiční srílanskou technikou určenou kdysi pro péči o bojovníky před bitvou i po ní.
Při masáži se pečuje také o tzv. marma body tradiční srílanskou technikou určenou kdysi pro péči o bojovníky před bitvou i po ní.

Chilli 8plus

Ájurvéda je velmi celostní, a tak je i hodně o jídle, které je lékem, prevencí či prostředkem zahřátí nebo ochlazení organismu. Tharidu ví, jak pracovat se srílanským kořením, vaří vynikající luštěninová jídla pro kondici svalů. Před olympiádou ale bylo výzvou i velmi horké a velmi vlhké japonské klima. Dá se s ájurvédou připravit i na počasí? „Z velké míry ano. My na Srí Lance jsme na horko a vlhko zvyklí, ale i tomu odpovídá naše jídlo. Hodně chilli, hodně koření, které Vás ve finále ochlazuje, protože tělo na příjem pálivého spustí ochlazující reakci. A také, pokud máte vnitřní horko, to venkovní tolik necítíte, protože mezi oběma horky není takový rozdíl. Adam i Rišat mají pálivé jídlo rádi. Třeba u Adama to byla i výzva odhalit jeho „práh pálivosti“ pokrmu, aby nemohl říci, „že by v tom mohlo být i víc chilli“. Ale zase to není jen o chilli, které je je velmi silně působící a potřebuje vybalancovat dalšími druhy koření, ale i rýží apod. Na to se v Evropě dost zapomíná, jak často vidím,“ říká Tharidu, pro kterého je vaření velikou zálibou a ájurvédské jídlo je často i součástí jeho masáží.


Hodně štěstí😊

Oběma lezcům přejeme hodně štěstí a už se těšíme, až to začne😊.

Tharidu Jayasundera a Zuzana Jayasundera


250 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page