top of page

Kořeny "srílanské ayurvédy", kterou potkáváte s Ceylon Wellness

Aktualizováno: 24. 5. 2021


Co se vlastně skrývá pod názvem srílanská ájurvéda“ a proč je tato směsice nativních medicín unikátní?


Na Srí Lance objevíte ájurvédské hotelové resorty, masážní salóny i lékaře. Asi byste předpokládali, že se sem ayrveda dostala z Indie. To je kouskem pravda, ale skutečnost je barvitější. Kořeny lidové medicíny na Srí Lance totiž sahají dál do historie a šíře co do geografie. To, co dnes lidé hledají jako „srílanskou ájurvédu“, v sobě totiž mísí několik inspiračních zdrojů.


Srílanská „ayurveda“ je směsicí

1. tradiční sinhálské medicíny hela wedakama a desheeya chikitsa

2. indického systému ayurveda a siddha

3. řecké unani medicíny, která se tam dostala prostřednictvím Arabů.


Věděli jste, že k moři se řada Srílančanů z vnitrozemí během svého života vůbec nedostane?


Hela wedakama – tradiční srílanská medicína s tisíci let tradice

Kořeny „srílanské ájurvédy“ najdete na Srí Lance pod jménem Hela wedakama. „Hela” je jméno, které se používalo v předbuddhistické éře pro původní, domorodé populace ostrova, ze kterých kolem 5. století před Kristem vznikla mísením s příchozími severoindickými skupinami, majoritní populace dnes nazývaná jako Sinhálci (cca 75 procent). Řeč Sinhala patří do skupiny indoevropských jazyků. Nechci se do toho moc zamotat, a tak odkazuji na Wikipedii, kde lze najít další zdroje k tomuto zajímavému tématu původu Sinhálců.

Pro úplnost dodejme, že druhou částí ostrovní populace jsou Tamilové, původem z indického Tamil Nadu, kteří na Srí Lanku přišli v18. století jako pracovní síla najímaná Brity v době, kdy byla pod jménem Cejlon britskou kolonií). Třetí počtem významnější část tvoří muslimové, kteří se zde začali usidlovat od 7. století našeho letopočtu. Tamilové i arabové přinesli další inspirační zdroje „srílanské ájurvédy“.


Srí Lanská příroda je překrásná:-) a mnohde i civilizací nedotčená tak, že tam lidé žijí bez elektřiny, mobilů a téměř bez peněz.


Hela wedakama a její kořeny

Ale zpět k Hela wedakama, domorodé sinhálské medicíně. „Wedakama” znamená v překladu “umění medicíny” a jde o systém, který, jak Sinhálci věří, se vyvíjel od dob cca 1000 let před Kristem z dob krále Ravany. O této epoše existují pouze ústně tradované informace a zmínky v indických eposech Mahabharáta a Rámajána. Tehdy prý vybrané rodiny dostaly od krále toto medicínské vědění a musely přísahat, že je budou chránit a předávat dalším generacím. A skutečně je toto umění dodnes předáváno dál v rodinné tradici, jak jsem se sám přesvědčil. Protože šlo o rozsáhlý systém vědomostí o léčení, král Rávana jej rodinám rozdělil, takže například jedna rodina byla určena pro léčení hlavy, jiná se specializovala na otravy (Věděli jste, že Srí Lanka má smutné prvenství na světě u počtu úmrtí na uštknutí hadem?) Další rodiny byly odborníky na problémy rukou či nohou, jiné na problémy žaludku a zažívání, jiné na krevní oběh, a ostatní na operace apod. Tyto rodiny také dostaly půdu k obdělávání, aby byly soběstačné.


Socha krále Rávany s několika hlavami a několika páry rukou.

By Claire H. - originally posted to Flickr as Ravana, the Ten Headed Demon, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6965428


Tradiční srílanská medicína dnes

Bohužel byl později ostrov Ceylon (resp. jeho části) okupován invazemi z Evropy, zhruba od 16. století, a většina těchto knih, kde byly vědomosti zapsány, se dostala do muzeí v Evropě nebo byly zničeny. Rodiny, které invaze přečkaly, se stáhly hlouběji do džungle a začaly nový život.

A tak je třeba po těchto znalostech pátrat v zapadlých srílanských vesnicích, kde se dodnes praktikuje. Jde o místa, která si v Evropě těžko představíme. Místa, odkud cesta k silnici trvá celý den pěší chůzí džunglí, a dostupnost moderní lékařské péče v akutních případech je nulová.

Zde můžete vidět, jak sem přichází nebo jsou přinášeni pacienti, jak nejdřív dostanou pořádně, ale zdravě a s ohledem na jejich problémy, najíst, jak leží několik hodin v prastarých kamenných vanách plných lehce nahřátého oleje, což je jeden z pilířů této medicíny, který předchází masáži, regeneruje svaly a normalizuje krevní oběh. Až pak přichází masáž, a pak zase jídlo, vana oleje, spánek, a tak to jde několik dní.Tradiční srílanská medicína Brno

Já jsem měl to štěstí, že jsem na takovém místě pobýval přes pět let. A to, co jsem se naučil, nyní předávám Vám, mým klientům😊.


Součástí Hela wedakama jsou

· Bylinková medicína

· Masáže

· Tance

· Umění

· Astrologie

· Jídlo


Ale o nich se blíže zmíníme v dalším článku😊.

92 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page