top of page

Co na chronické bolesti? MARMA masáž!

Aktualizováno: 20. 12. 2020

Možná to znáte. Pořád Vás něco pobolívá, bolest se vrací opakovaně, ale lékaři nenašli žádnou příčinu. Zde nabízí ayurvéda řešení: marma masáž, která Vás vrátí do pohody.Kdy na marma masáž? Když jste často zralí na prášek proti bolesti

Masér Tharidu říká:Marma masáž doporučuji v případě, že máte dlouhodobé, chronické bolesti v určitém místě, které se vrací. Třeba když řídíte, když sedíte nebo něco zvedáte, při sezení u počítače nebo běhu. Medicína nenašla příčinu Vašich problémů a Vy nechcete spoléhat pouze na prášky tlumící bolesti. Bolesti mohou být důsledkem zablokování některého z marma bodů. Když je marma bod zablokovaný, můžete se cítit po emoční stránce stresovaní, naštvaní, s horší náladou, s pocitem, že celý svět je proti Vám. Může Vám být občas na omdlení, můžete cítit zatuhlé části těla, častý pocit chladu či návaly horka a další věci způsobené nerovnováhou proudění energie v těle,“ uzavírá Tharidu.

Co jsou marma body

Marma body jsou výstupními místy životní energie váta, pita a kapha. Masáž je vyrovnává a s nimi i zdraví a emoce. Cílem marma masáže je plynulé proudění krve, lymfy a energie organismem. Tato masáž stimuluje vnitřní orgány i produkci hormonů a dalších biochemické procesy v těle.Diagnostika z dlaně a chodidla

Jedním krokem tohoto procesu je (vedle určení tělesného typu a dóš, které řeší vstupní ájurvédská konzultace) diagnostika z dlaně či chodidla. „Ruka a chodidlo jsou jako mapa těla, jsou zde body, které jsou propojené s částmi těla a orgány. Pomocí dřevěného kolíčku mačkám reflexní marma body a ptám se: Bolí? Dle míst bolesti si udělám o problematických místech organismu, a pak se na ně v marma masáži celého těla zaměřím,“ vysvětluje Tharidu.


Jak marma masáž probíhá?

Nejprve je třeba uvolnit svaly a klouby pomalou, celotělovou masáží olejem. Pak je čas na marma masáž pomocí jemného tlaku na vybrané marma body a jejich masáž. Ta může být trochu bolestivá, a problematický marma bod může být bolestivý i po masáži, ale bolest je časem vystřídána pocitem úlevy.


„Na závěr opět provedu krátkou relaxační masáž celého těla. Proto masáž trvá dvě hodiny. Některé problémy je třeba řešit opakovanou nebo pravidelnou návštěvou. Pravidelná marma masáž pomáhá například klientům s dlouhodobými problémy v koleni či krční páteři, mému klientovi s nesnášenlivostí lepku a přidruženými problémy nebo ženám při ztrátě menstruačního cyklu, při opakujících se migrénách a bolestech hlavy,“ uzavírá Tharidu.


Marma masáž a její původ

Marma masáž je inspiračním zdrojem akupresury a reflexní masáže. Její podstatou je masáž tzv. „marma bodů“. Ty jsou známé z originální, domorodé Srí Lanské medicíny Hela wedakama, která se později promíchala s ájurvédou, přicházející na Cejlon spolu s indickými obyvateli, a dalšími medicínskými systémy starého, ale už tehdy velmi propojeného, světa, jak jsme psali zde.

Z Cejlonu se umění léčby přes marma body dostalo do světa kolem roku 400 n. l. po Hedvábné stezce spolu s metodou Deesheya Chikitsa (aktivace marma bodů pomocí zapichování jehliček) díky čínskému buddhistickému mnichovi jménem Faxian. Ten si “vypůjčil” a přeložil jeden z manuskriptů uchovávajících střežené vědění. To pak v Číně inspirovalo tradiční čínskou medicínu, a tak se (v modifikované podobě) rozšířilo se po světě pod názvy “akupresura a akupunktura”.

101 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page